dr n.med. Marika Litwin
Doktor nauk medycznych
Specjalista neurologopeda, pedagog specjalny. Absolwentka logopedii WSPS – Warszawa i neurologopedii UMCS – Lublin.
Marika Litwin ukończyła szkolenia dotyczące diagnozy i terapii miofunkcjonalnej, wspomagania zaburzeń neuromięśniowych, komunikacji wspierającej i alternatywnej, m.in.: Terapia sensomotoryczna i korekta dysfunkcji ustno-twarzowych, Kinesiotaping medyczny w logopedii, Elektrostymulacja w logopedii.
Od wielu lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Żywienia Klinicznego oraz Inicjatywą Angels prowadząc liczne wykłady i szkolenia w zakresie diagnozowania i postępowania w dysfagii o podłożu neurologicznym u dorosłych. Współpracując z firmą Nutricia przygotowała materiały i filmy instruktażowe dla chorych dotyczące technik karmienia, stymulacji i treningu połykania.
W latach 2014-2017 zdobyła doświadczenie w ocenie funkcji połykania za pomocą videoendoskopii (FEES) przeprowadzając wraz z dr Anną Czernuszenko diagnostykę dysfagii w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie. W zakresie działań neurologopedy podczas badania jest przygotowanie pacjenta, ocena sprawności ustno-gardłowej, spontanicznego połykania śliny oraz funkcji fonacyjno-oddechowych, współpraca z pacjentem podczas badania oraz ocena wyników pod kątem dostosowania programu terapeutycznego do zdiagnozowanych dysfunkcji. Nuerologopeda, oprócz terapii prowadzi również doradztwo obejmujące dostosowanie diety.
Tytuł specjalisty neurologopedy uzyskała w 2010 roku.
W 2013 roku obroniła pracę doktorską W Instytucie Psychiatrii i Neurologii dotyczącą farmakoterapii jako wspomagającego działania w przypadku poudarowych afazji.
W zakresie zainteresowań zawodowych dr Litwin są również terapia zaburzeń mowy i zaburzeń językowych, w szczególności afazja i apraksja mowy. Jest współautorką serii pomocy dla pacjentów z afazją „Dać rzeczy słowo” oraz licznych publikacji, wystąpień i szkoleń.
Doświadczenie zawodowe
1995 -2000 logopeda w specjalistycznych placówkach dla dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz sprzężonymi dysfunkcjami (spektrum autyzmu, choroby nerwowo-mięśniowe, niedowidzenie i in.)
W latach 2000-2011 pracowała w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej oraz ostrym Oddziale Neurologicznym i Oddziale Poudarowym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Od 2010 w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie, początkowo w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, obecnie w Oddziale Komercyjnym. Od 2019 r. prowadzi Poradnię Zaburzeń Połykania w ramach Centrum Medycznego CKR Konstancin.
Jest doświadczonym wykładowcą akademickim współpracuje m.in. z Uniwersytetem SWPS (od 2003), prowadzi kursy i szkolenia dla lekarzy rehabilitacji (WUM), neuropsychologów i neurologopedów (CMPK, Polskie Towarzystwo Neurologopedów) oraz pielęgniarek i opiekunów medycznych.
Konsultacja neurologopedyczna – pierwszorazowa 300 zł
Konsultacja neurologopedyczna – kolejna 200 zł
Terapia (dysfagii, dysartrii, afazji) 225 – 275 zł